استاد علی پنجه پور

زندگینامه

استاد علی پنجه‌پور اصفهانی در ۴ آذر ماه سال ۱۳۱۹ خورشیدی در محله پامنار اصفهان و به عنوان سومین فرزند از خانواده ای هنرمندپرور و از تبار هنرمندان برجسته ایران زمین چشم به جهان گشود.

در دوران کودکی پدرش محمد جواد پنجه‌پور درگذشت. چند سالی پس از فوت پدر و در حالیکه سالهای آغازین تحصیلات خویش را آغاز نموده بود، به ناچار به همراه برادران خود راهی شهر تهران شد تا زندگی جدیدی را آغاز نماید.

وی پس از حدود ۲۰ سال کسب تجربه و فعالیت در زمینه کاشی‌کاری و معماری ایرانی در محضر بزرگان نامی این عرصه که همگی از دودمان او بودند به زادگاه خویش بازگشت.

در طول زندگی هنری این استاد برجسته ایرانی، اساتید فرهیخته‌ای چون استاد علی مختاری (آجری)، استاد حسین لرزاده، استاد محمد شعرباف، استاد عزیز الله مستغاثی، استاد اسماعیل زهره، استاد احمد ارچنگ، استاد عباس کرباسیون و استاد حبیب الله فضائلی با او همکاری داشته‌اند.

علی پنجه پور در طول حیات خویش بیش از ۱۵ هنر آموز را آموزش داده است. فرزندان استاد علی پنجه پور در حال حاضر از معدود حافظان هنر کاشی کاری و معماری سنتی ایران به سبک اصفهان در جهان بوده و ادامه دهنده مکتب هنری این استاد برجسته می باشند.

وی سرانجام در ۱۰ فروردین ماه سال ۱۳۷۶ خورشیدی پس از نیم قرن تلاش بی وقفه در عرصه احیاء، حفظ و اشاعه معماری و کاشی کاری ایرانی بر اساس اصول سنتی و با درجه هنری استاد بزرگی درگذشته و در باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.

مجموعه آثار هنری علی پنجه پور جزء زیباترین آثار ارزیابی گشته و به عنوان مرجع و میراث ماندگار هنر معماری و کاشی کاری سنتی شناخته می شود.

در حال حاضر نیز مجموعه ای کامل، بی نظیر و گرانسنگ از آثار، ترسیمات و روایات وی از اصول اساسی کاشیکاری و معماری سنتی ایران زمین بر جای مانده که متأسفانه هنوز منتشر نشده است.

به نقل از ویکی پدیا

مرحوم استاد علی پنجه پور